Hayatı her anıyla birlikte paylaştığımız, aile kurumunun direği, hayatımızın her anını daha özel kılarak güzelleştiren, dünyamızı daha yaşanabilir bir hale getiren; annemiz, bacımız, eşimiz ve kızımız olmalarıyla başımızın tacı olarak gördüğümüz kadın, her yerde ve her zaman sorumluluk üstlenen, yetki kullanan ve her tercihinde iradesini tayin edebilen birey olmalıdır.
İnanıyorum ki özgüvenleri yüksek, cesur, eğitimli kadınlarımızın, hayatın her alanında sayılarının artması, ülkemizi daha ileri ve gelişmiş bir seviyeye taşıyacaktır. Ülkemizde çalışan, üreten ve geleceği inşa eden kadınlarımızın, bulundukları her alanda üstün görev ve sorumluluk anlayışıyla hareket ettiklerine şahit olmuşuzdur.
İnsanlık tarihindeki nice örnekleri gibi, ülkemizin kadınları da, tarih boyunca istiklal ve istikbal mücadelelerimizde daima en ön safta yer alarak, kimi zaman Devletin kuruluşunda, kimi zaman da vatanın kurtuluşunda görev üstlenmiş ve geride asla unutulmayacak, günümüz kadınlarına rehber olacak bir miras bırakmışlardır.
Bugün de kadınlarımız; ülkemizin demokrasi, kalkınma ve özgürlük mücadelesine damgalarını vurarak, 15 Temmuz hain darbe girişiminde gösterdikleri fedakârlık ve cesaretleri, hafızalarda asla unutulmayacak bir görüntü olarak şanlı tarihimizdeki yerini almıştır. 48 gündür devam etmekte olan Zeytin Dalı Operasyonunda görev yapan, bu uğurda şehit ve gazi olan kahraman askerlerimiz ve onların fedakâr anneleri için ülkemizin dört bir yanındaki kadınlarımızın göstermiş oldukları destek faaliyetleri bu mirasın sahibi kadınlarımızın her zaman göreve hazır olduklarını kanıtlamaktadır.
Aile birliğimizin temel taşı kadınlarımıza, hak ettikleri sevgi ve saygıyı sadece bir günle sınırlı tutmamalı; onlara olan değeri her zaman göstermeliyiz. Kadınlarımıza yönelik ayrımcı, dışlayıcı ve şiddet içeren uygulamalar sona erdirilebildiğinde ve tüm kız çocuklarımız eğitimin her seviyesinden yararlanabildiğinde, geleceğe daha güvenle bakabileceğimiz muhakkaktır.
Bu duygu ve düşüncelerle, başta şehit ve gazi anneleri olmak üzere, sevginin, şefkatin ve fedakârlığın kahramanları kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, sağlık, huzur ve mutluluklar dilerim.
 
 
Abdullah Huzeyfe ÇAKMAK
Azdavay Kaymakamı