Azdavay Kaymakamı Sayın Abdullah Huzeyfe ÇAKMAK’ın 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı mesajı.
 
''Türk Milleti’nin bağımsızlık umutlarının inanca dönüştüğü, kurtuluş ateşinin yakıldığı tarih olan 19 Mayıs 1919’un 98. yıl dönümünü birlikte kutlamanın gurur ve mutluluğunu yaşıyoruz.
 
19 Mayıs tarihi, Türk Milleti’ne vurulmak istenen esaret zincirinin kırılması amacıyla milletimizin Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde işgal güçlerine karşı şahlanışı ve Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun ilk adımıdır. Bağımsızlık ve istiklal mücadelesinde, Türk gençliği vatanı ve bayrağı için tüm benliğiyle takdire şayan bir çaba göstermiş, adını altın harflerle tarihe yazdırmıştır.
 
Türk Milleti’ni aydınlığa kavuşturan, istiklal mücadelesinin ilk kıvılcımı olan 19 Mayıs, Atatürk tarafından gençliğe armağan edilmiştir. O, ‘’Vatanın bütün ümidi ve geleceği size, genç nesillerin anlayış ve enerjisine bağlanmıştır.’’ sözüyle Türk gençliğinin sonsuz vatan aşkına olan güvenini vurgulamış ve Millî Mücadele’yi başlatmak üzere Samsun’a çıktığı 19 Mayıs tarihini “Gençlik ve Spor Bayramı” olarak gençliğe armağan etmiştir.
 
Sevgili Gençler; Türkiye Cumhuriyeti'nin geleceği, bağımsızlık şuuruyla yetişen, kadim kültür ve değerleri ışığında yol alıp muasır medeniyet seviyesine ulaşmayı şiar edinen sizlere emanettir. Güçlü ve müreffeh bir Türkiye idealini yaşatacak olan en büyük güvencemiz sizlersiniz. Bu nedenle sizlerin çağın gerekleri doğrultusunda nitelikli bir eğitim alarak en iyi şekilde yetişmeniz, devlet ve millet olarak en önemli gayemizdir.
 
Bu duygu ve düşüncelerle; Samsun’da başlattığı kurtuluş mücadelesiyle bizlere bağımsız bir vatan emanet eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve Milli Mücadele kahramanlarımızı rahmet, minnet ve şükranla anıyor, siz değerli gençlerimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum.''